ELEKTRİKLİ ARAÇ GEREÇLER

Bakım çalışması nedeniyle gün boyunca elektriklerin kesileceğini düşünelim. Hava kararınca elektrik olmadan lambalar yanmaz karanlıkta kalırız. Evimiz kalorifer veya kombi ile ısınıyorsa onlar da çalışmaz. Dahası buzdolabı, fırın, televizyon, klima ve daha birçok alet elektrik olmadan çalışmaz. Telefonların şarjı bitince uzaktaki kişiler ile iletişim de kuramayız.

Katlara çıkmamızı kolaylaştıran yürüyen merdivenler ve asansörler elektrikle çalışmaktadır.

Elektrikli araç-gereçler, işlerimizi kolaylaştırdığı gibi daha kısa sürede yapmamızı sağlar. Elbiselerimizin kırışıklıklarını açmak için kullandığımız ütü, saçlarımızı kurutmak için kullandığımız saç kurutma makinesi, yazın sıcak günlerde bizleri serinleten vantilatör veya klima elektrikli araçlardandır.

Elektrik ile çalışan araçlar kullanım araçlarına göre gruplandırılabilir. Örneğin aydınlatma, ısınma, soğutma, haberleşme, ulaşım vb.

Aydınlatma

Aydınlatma için kullanılan elektrikli araçlar

Thomas Edison‘un ampulü icat etmesiyle birlikte elektrik aydınlatma amacıyla kullanılmaya başlandı. Evlerimizin, iş yerlerimizin, cadde ve sokakların aydınlatılmasında kullanılan ampul, floresan ve sokak lambalarının çalışmasında elektrik kullanılır.

Temizlik

Temizlik içi kullanılan elektrikli araçlar

Kıyafetlerimizi, bulaşıkları ve etraftaki tozları temizlerken kullanılan halı yıkama makinesi, elektrikli süpürge, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi, elektrikle çalışır.

Isıtma

Isıtma içi kullanılan elektrikli araçlar

Su ve yiyeceklerimizi ısıtmak amacıyla kullandığımız su ısıtıcısı, şofben, tost makinesi ve ekmek kızartma makinesi de elektrikle çalışan ev aletlerindendir.