Geri Dönüşüm Nedir?

Kullanılmış kâğıt, plastik, cam, metal gibi maddelerin tekrar işlenip, tüketicilerin kullanımına sunulmasına geri dönüşüm denir.

Bu maddeler geri dönüşüm fabrikalarına getirilerek ham maddelerine kadar ayrıştırılır. Ardından ham madde haline gelen bu materyaller ile yeni bir ürün meydana getirilir. İşte, bu sürecin tamamına Geri Dönüşüm Süreci adı verilmektedir.

Geri Dönüşüm

Hangi Ürünlerin Geri Dönüşümü Yapılabilir?

Kâğıt atıkları; plastik su şişeleri, eskimiş mutfak aletleri, saksılar ve deterjan kapları; kırılmış cam bardaklar, tabaklar, süt şişeleri ve kavanozlar; yağ tenekeleri, içecek kutuları, konserve kutuları, kullanılmayacak hâle gelmiş tencere, kaşık ve çatal gibi metal atıkları geri dönüştürülebilen ürünlerdir.

Geri Dönüştürülebilen Atıklar
Geri Dönüştürülebilen Ürünler

Kullanılmış pet şişeler, kola kutuları, kavanozlar gibi atıklar doğada uzun süre yok olmazlar ve çevreyi kirletirler. Bunun yerine geri dönüşüm kutularına atılan bu maddelerden yeni ürünler üretilebilir.

Geri Dönüştürülebilen Atıklar

Geri Dönüşümün Çevreye ve Ekonomiye Katkısı Nedir?

Geri dönüşüm sayesinde doğaya bırakılan atık madde miktarı büyük oranda azalır. Evimizde, okulumuzda geri dönüştürülebilen atıkları biriktirmeliyiz. Bu atıkları geri dönüşüm kutularına atarak hem çevremizi korumuş oluruz hem de ülkemize ekonomik fayda sağlamış oluruz.

Geri dönüştürülen 1 ton kağıt ile 17 ağacın hayatı kurtarılmaktadır.